Ustka pokoje Willa Janina

Klonowa 1 Tel. 608040090

Pokoje
Dworzec kolejowy Ustka.

Zanim do Ustki doprowadzono w roku 1878 tory kolejowe łączące tą portową miejscowość, a właściwie portową wioskę ze Słupskiem jej mieszkańcy i interesanci korzystali z kursującego na tej trasie dyliżansu. Pierwszy dworzec kolejowy w Ustce wybudowano w roku 1878, gdy do portowej wówczas wsi doprowadzono tory kolejowe.

Budynek dworca jaki do dziś mamy możliwość ogladąć powstał w latach 1909 - 1911. Wówczas Ustkę połączono linią kolejową ze Sławnem. Z tego też okresu pochodzi wiadukt i most kolejowy na Słupii.

Oprócz pociągów osobowych i transportów wojskowych latem Ustkę odwiedzają również specjalne pociągi historyczne ciągnięte przez zabytkowe parowozy. Odwiedzają nasze miasto miłośnicy kolei, którzy wzięli udział w turystycznej wycieczce do Ustki zabytkowym składem ciągniętym przez parowóz. Takie wizyty budzą duży zachwyt, ciekawość i entuzjazm wśród wypoczywających w uzdrowisku turystów, mieszkańców i miłośników kolejnictwa.
Historia usteckiego dworca
Lata swej świetności kolej ma już za sobą. Ustecki port również nie wysyła statkami w świat masy towarów w postaci wielu tysięcy ton zboża, produktów rolnych itp. Nie ma więc również potrzeb transportowych.
Obecnie z torów kolejowych prowadzacych do Ustki
korzystają głównie turyści przyjeżdżający nad morze na wypoczynek lub wczasy, czasami na leczenie sanatoryjne.

Wojsko również korzysta z połączenia kolejowego naszego kraju z Ustką i wysyła transporty wojskowe na pobliski poligon oraz do koszar oddalonych od Ustki o trzy kilometry do wioski o nazwie Lędowo, gdzie znajdują się koszary i Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej.

Tory prowadzące dawniej z Ustki do Sławna na odcinku Lędowo - Sławno zostały rozebrane zaraz po wojnie i jako łup wojenny wywiezione do dawnego Związku Radzieckiego. Podobny los spotkał kolej wąskotorową, która łączyła Ustkę z Rowami.

Nasz adres

domek
Willa Janina Ulica Klonowa 1
76-270 Ustka
telefon
Telefon: 608 040-090
koperta
E-mail: atybusz1@poczta.onet.pl

Polecaj naszą stronę znajomym


Polecaj nas na Facebooku
Poleć nas na Twitterze