Ustka pokoje Willa Janina

Klonowa 1 Tel. 608040090

Port Ustka - kutry rybackie.

W sztormowe dni lub gdy limity połowowe zostały wyczerpane możemy podziwiać kołyszące się delikatnie na falach kolorowe kutry.

Ustecki port na okres sztormu jest schronieniem nie tylko dla kutrów rybackich. Cumują tu także małe jednostki wycieczkowe, a latem jachty.

Ustka planuje rozbudowę portu o basen zwany mariną dla żaglowców i jachtów. Ten popularny w bogatych społecznościach, a u nas jeszcze raczej elitarny sport znajduje coraz większe rzesze zwolenników oraz amatorów morskiej przygody.

Pomysł z budową mariny żeglarskiej w otwartej na turystów oraz turystykę gościnnej Ustce jest ze wszech miar pomysłem godnym poparcia i realizacji.

To kolejny sposób na uatrakcyjnienie tego znanego jedynie w naszym kraju i jego mieszkańcom kurort nadmorski, który z powodzeniem można rozreklamować w świecie jako miejsce wyśmienitego wypoczynku, gdzie warto zawinąć płynąc po Bałtyku, by odpocząć, zwiedzić i skorzystać z rozrywki.

Cumujące w porcie kutry, jachty, statki wycieczkowe i okręty wojenne Polskiej Marynarki Wojennej są wspaniałą atrakcją naszego miasta.

Jeśli jest tylko taka możliwość turyści chętnie zwiedzają te ciekawe jednostki pływające, by poznać życie żeglarzy, rybaków i marynarzy.

Historia usteckiego portu
Schronieniem dla uciekających przed sztormem statków ujście do morza rzeki Słupii było od wieków. Jako ujście rzeki stworzone przez naturę, miejsce to było wręcz wymarzoną lokalizacją do budowy portu handlowego. Dopiero jednak po wybudowaniu solidnych nabrzeży betonowych możliwa była regularna żegluga i transport towarów. Dynamiczny rozwój portu miał miejsce w dziewiętnastym wieku. Po zachodniej stronie portu powstały magazyny zbożowe, stocznia, stojący tu do dziś magazyn spirytusu i przetwórnie ryb. Z portu Ustka wywożono w świat maszyny rolnicze, spirytus, ziemniaki, zboże, no i słynne usteckie wędzone śledzie, a przywożono głównie węgiel, drewno i inne produkty przemysłowe.
W dwudziestym wieku prężnie działała tu stocznia,
w której budowane były głównie kutry rybackie. Dziś po sławie stoczni pozostały nieliczne budynki, w których trwa jeszcze produkcja pojedyńczych elementów statków wykonywane w kooperacji i na specjalne zamówienie. Funkcje przemysłowe naszego portu zmalały do minimum, natomiast rozkwita turystyka i wszystko, co się z tym wiąże. W miejscu dawnych hal produkcyjnych powstały nowoczesne apartamentowce, które uatrakcyjniają i upiększają nasze miasto.

Nasz adres

domek
Willa Janina Ulica Klonowa 1
76-270 Ustka
telefon
Telefon: 608 040-090
koperta
E-mail: atybusz1@poczta.onet.pl

Polecaj naszą stronę znajomym


Polecaj nas na Facebooku
Poleć nas na Twitterze